67th National Film Awards 2021 Winners List
No:1. Vice President M Venkaiah Naidu presented the
67th National Film Awards in a special ceremony at Vigyan Bhawan in New Delhi
on October 25, 2021.
No:2. Rajnikanth was honored with the prestigious
Dadasaheb Phalke Award during the special ceremony by the Vice President.
No:3. Kangana Ranaut was awarded the Best Actress
award for her movies Manikarnika -The Queen of Jhansi and Panga, while Manoj
Bajpayee and Dhanush were conferred the Best Actor award jointly for their
films 'Bhonsle' and 'Asuran' respectively.
No:4. The National Film Awards 2019 were announced by
the Chairman of the Feature Films Jury N Chandra on March 22, 2021.
No:5. The National Film Awards ceremony was supposed
to be held in May 2020 but was delayed indefinitely due to the COVID-19
pandemic.
Here are the awards are given in different categories
Feature Film Category Awards
No:1. Best Feature Film: Marakkar: Lion of the Arabian
Sea (Malayalam)
No:2. Best Popular Film Providing Wholesome
Entertainment: Maharishi (Telugu)
No:3. Best Actress: Kangana Ranaut for Panga (Hindi) and
Manikarnika: The Queen of Jhansi (Hindi)
No:4. Best Actor: Manoj Bajpayee for Bhonsle (Hindi),
and Dhanush for Asuran (Tamil)
No:5. Best Director: Sanjay Puran Singh Chauhan for
Bahattar Hoorain (Hindi)
No:6. Best Supporting Actress: Pallavi Joshi for The
Tashkent Files (Hindi)
No:7. Best Supporting Actor: Vijay Sethupathi for
Super Deluxe (Tamil)
No:8. Best Debut Film of a Director: Mathukutty Xavier
for Helen (Malayalam)
No:9. Best Child Artist: Naga Vishal for KD (Tamil)
No:10. Best Action Direction: Avane Srimannarayana
(Kannada), Vikram Mor
No:11. Best Choreography: Maharishi (Telugu), Raju
Sundaram
No:12. Best Cinematography: Jallikattu (Malayalam),
Gireesh Gangadharan
No:13. Best Editing: Jersey (Telugu), Navin Nooli
No:14. Best Special Effects: Marakkar: Lion of the
Arabian Sea (Malayalam), Siddharth Priyadarshan
No:15. Special Jury Award: Oththa Seruppu Size 7
(Tamil), Radhakrishnan Parthiban
No:16. Best Music Direction: D. Imman for Viswasam
(Tamil)
No:17. Best Female Playback Singer: Savani Ravindra
for Bardo (Marathi)
No:18. Best Male Playback Singer: B Praak for Kesari
(Hindi)
No:19. Best Lyrics: Prabha Varma for Kolaambi
(Malayalam)
No:20. Best Background Music: Prabuddha Banerjee for
Jyeshthoputro (Bengali)
No:21. Best Costumes: Sujith Sudhakaran and V. Sai for
Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam)
No:22. Best Make-up Artist: Ranjith for Helen
(Malayalam)
No:23. Best Production Design: Anandi Gopal (Marathi),
Sunil Nigwekar and Nilesh Wagh
No:24. Best Audiography (Location Sound Recordist):
Iewduh (Khasi), Debajit Gayan
No:25. Best Audiography (Re-recordist of final mixed
track): Oththa Seruppu Size 7 (Tamil), Resul Pookutty
No:26. Best Screenplay (Original): Jyeshthoputro
(Bengali), Kaushik Ganguly
No:27. Best Screenplay (Adapted): Gumnaami (Bengali),
Srijit Mukherji
No:28. Best Screenplay (Dialogue Writer): The Tashkent
Files (Hindi), Vivek Ranjan Agnihotri
No:29. Best Children’s Film: Kastoori (Hindi)
No:30. Best Film on Social Issues: Anandi Gopal
(Marathi)
No:31. Best Film on Environment Conservation: Water
Burial (Monpa)
No:32. Best Film on National Integration: Tajmahal
(Marathi)
Best Film Category Awards
No:1. Best Hindi Film: Chhichhore
No:2. Best Malayalam Film: Kalla Nottam
No:3. Best Tamil Film: Asuran
No:4. Best Telugu Film: Jersey
No:5. Best Punjabi Film: Rab Da Radio 2
No:6. Best Bengali Film: Gumnaami
No:7. Best Marathi Film: Bardo
No:8. Best Kannada Film: Akshi
No:9. Best Paniya Film: Kenjira
No:10. Best Chattisgarhi Film: Bhulan the Maze
No:11. Best Assamese Film: Ronuwa - Who Never
Surrender
No:12. Best Haryanvi Film: Chhoriyan Chhoron Se Kam
Nahi Hoti
No:13. Best Tulu Film: Pingara
No:14. Best Odia Film: Kalira Atita and Sala Budhar
Badla (shared)
No:15. Best Manipuri Film: Eigi Kona
No:16. Best Konkani Film: Kaajro
No:17. Best Mishing Film: Anu Ruwad
No:18. Best Khasi Film: Iewduh
No:19. Special Mentions: Biriyani (Malayalam), Jonaki
Porua (Assamese), Lata Bhagwan Kare (Marathi) and Picasso (Marathi)
Non-Feature Film Category Awards
No:1. Best Non-Feature Film: An Engineered Dream
(Hindi)
No:2. Best Director: Sudhanshu Saria for Knock Knock
Knock (English/ Bengali)
No:3. Best Short Fiction Film: Custody (Hindi/
English)
No:4. Best Debut Non-Feature Film of a Director: Raj
Pritam More for Khisa (Marathi)
No:5. Best Film on Family Values: Oru Paathira Swapnam
Pole (Malayalam)
No:6. Special Jury Award: Small Scale Societies
(English)
No:7. Best Educational Film: Apples and Oranges
(English)
No:8. Best Film on Social Issues: Holy Rights (Hindi)
and Ladli (Hindi)
No:9. Best Environment Film: The Stork Saviours
(Hindi)
No:10. Best Animation Film: Radha (Musical)
No:11. Best Investigative Film: Jakkal (Marathi)
No:12. Best Exploration Film: Wild Karnataka (English)
No:13. Best Promotional Film: The Shower (Hindi)
No:14. Best Arts and Culture Film:
Shrikshetra-Ru-Sahijata (Odia)
No:15. Best Biographical Film: Elephants Do Remember
(English)
No:16. Best Ethnographic Film: Charan-Atva The Essence
of Being a Nomad (Gujarati)
No:17. Best Music Direction: Bishakhjyoti for Kranti
Darshi Guruji - Ahead of Times (Hindi)
No:18. Best Voice-over/ Narration: Sir David
Attenborough for Wild Karnataka (English)
No:19. Best Editing: Arjun Gourisaria for Shut Up Sona
(Hindi/ English)
No:20. Best Audiography: Radha (Musical), Allwin Rego
and Sanjay Maurya
No:21. Best On-Location Sound Recordist: Rahas
(Hindi), Saptarshi Sarkar
No:22. Best Cinematography: Savita Singh for Sonsi
(Hindi)
Other Awards
No:1. Most Film Friendly State: Sikkim
No:2. Best Book on Cinema: A Gandhian Affair: India’s
Curious Portrayal of Love in Cinema, by Sanjay Suri
No: 3. (Special mentions: Cinema Paharana Manus by
Ashok Rane and Kannada Cinema: Jagathika Cinema Vikasa-Prerane Prabhava written
by PR Ramadasa Naidu)
No:4. Best Film Critic: Sohini Chattopadhyay
Suggested : Dadasaheb Phalke Award Winner Complete list (1969-2022)
No comments:
Post a Comment